adnan-tekin

Özgeçmiş

Prof.Dr. Adnan Tekin 1948 yılında Düzce’de doğdu. Düzce Lisesi’nden mezun olup, 1965 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim görmeye hak kazandı. 1970 yılında aynı fakülteden metalurji yüksek mühendisi ünvanını alarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesinden mezuniyetini takiben Belçika’daki “Cobalt Information Center” bursu ile İngiltere’de Sheffield Politeknik Enstitüsü’nde manganlı maraging çeliklerinin geliştirilmesi konusunda doktorasına başladı. 1974 yılında doktorasını tamamlayan Adnan Tekin, aynı enstitüde doktor–araştırmacı olarak son sınıf lisans öğrencilerine elektron mikroskobu dersinin verilmesini bir dönem boyunca üstlendi. 1975 yılında Türkiye’ye geri döndü ve askerlik görevini yerine getirdi. Bunu takiben Tübitak Marmara Araştırma Merkezi’nde elektron mikroskobu laboratuvarının kurulmasında uzman asistan olarak yer aldı. 1976 yılında kalite kontrolünü geliştirmek amacıyla Tübitak ve Yugoslavya Zenitca Demir-Çelik Enstitüsü ortaklığıyla Karabük Demir-Çelik Fabrikalarında gerçekleştirilen bir projede uzman olarak görev yaptı. 1977 yılında Tübitak’tan ayrılarak İ.T.Ü. Metalurji Mühendisliği, Malzeme Anabilim Dalı’nda doktor asistan olarak çalışmaya başladı.

Japonya Osaka Üniversitesi ISIR Araştırma Merkezi’nde Tübitak üyesi olarak “Ultra Yüksek Mukavemetli Çeliklerin Kalıntı Ostenit Miktarının Geçirimli Elektron Mikroskobu ile Tespiti” konulu araştırmayı gerçekleştirdi ve bu araştırmasıyla aynı zamanda 1980 yılında doçent ünvanını aldı. Daha sonra İ.T.Ü. Kimya-Metalurji Fakültesi’nde Elektron Mikroskobu Laboratuvarının en modern cihazlarla oluşturulması için büyük mücadele verdi. Prof.Dr. Adnan Tekin, 1990 yılında kurulan Türk Seramik Derneği kurucu üyesidir.

1989 yılında İ.T.Ü. Kimya-Metalurji Fakültesi’nde profesör ünvanını aldı. T.C. Devlet Bakanlığı’nda bir yıl süreyle danışman olarak çalıştı. 1991-1992 yılları arasında Tübitak Marmara Araştırma Merkezi, Malzeme Araştırma Bölümü’nün başkanlığını yaptı. 1999 yılında ise kendisinin yoğun çalışmaları sonucu Fransız ve Japon kredileri ile DPT destekli “Yüksek Teknoloji Seramik ve Kompozit Araştırma Merkezi” ni kurdu.

Prof.Dr. Adnan Tekin, çok sayıda yüksek lisans ve doktora öğrencisi yetiştirmiş olup, malzeme bilimleri alanında 50’den fazla uluslararası ve ulusal yayına sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok kongreye iştirak etmiş olan Prof.Dr. Adnan Tekin’in bilim camiasına armağan ettiği 3 adet de kitabı mevcuttur. Evli ve bir çocuk babası olan Prof.Dr. Adnan Tekin 30 Eylül 2000 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.